neva çeviri ,

Bir Tedavi Reçetesi Olarak Yûsuf Sûresi (Çeviri)

Kulliyetu Neva Kulliyetu Neva Dec 19, 2021 · 1 dakika okuma süresi kişi tarafından kere görüntülendi.
Bir Tedavi Reçetesi Olarak Yûsuf Sûresi (Çeviri)
Paylaş

Yûsuf Sûresi

Her ne zaman ailevi sorunlardan, maddi bir kayıptan, hastalıktan veya sevdiği birisini kaybetmekten ötürü sıkıntılı veya üzgün bir kimse görsem ona Yûsuf Sûresini okumasını tavsiye ederim.

Bir kişiye bu tavsiyede bulunmuştum, iki gün sonra yanıma gelerek; “Vallâhi Yûsuf Sûresini okumanın sıkıntılı olduğum bir süreçte hüznümü ve kederimi bu şekilde tedavi edeceğini ummuyordum.” dedi.

Ona dedim ki: “Sana bu tedavi reçetesini verdiğimde ben fayda vereceğine emindim. Niçin biliyor musun?”

“Niçin?”

“Çünkü Allah-u Teâlâ bu sûreyi Nebi aleyhisselâm’a hüzün yılında, eşi ve amcası vefât ettiğinde indirdi. Ki o ikisi O’nun davetinin en büyük iki destekçisiydi. Peygamberimiz aleyhisselâm da her ne zaman bu sûreyi okusa rahatlar, acıları hafifler, hüznü ve sıkıntısı azalırdı.”

Bunun üzerine: “Subhânallâh! Bunu ilk defa duyuyorum” dedi.

Devam ettim: “Bu sûrede Yûsuf aleyhisselâmın karşı karşıya geldiği bir çok sorun var ki, hepsinin üstesinden gelmeyi başarmıştır.”

“Peki, bu sorunlar nelerdir?!” diye sorduğunda, şöyle cevap verdim:

“Siyâsi sorunlar, iktisadi sorunlar, eğitim sorunları, kadına dair sorunlar, medya/iletişim sorunları. Hem sûre birçok duyguyu da içeriyor. Mazlumun hisleri, zulme karşı muamelenin nasıl olacağı, ihanet ve aldatma duygusu, hüzün ve keder duyguları. Yine sûrede sabrın, imanın, zafer ve sevincin meyvelerine dair de hatırlatmalar var. Musibetin ne olursa olsun, hangi duygular içerisinde olursan ol sûrede muhakkak kendini bulabilirsin.”

__________________________

| Dr.Câsim el-Mutavva’

| Çeviri: Kulliyetu Neva

Kulliyetu Neva
Kulliyetu Neva
Takip et: