hakkımızda ,

"Kulliyetu Neva" Ne Demek?

Kulliyetu Neva Kulliyetu Neva Feb 09, 2020 · 1 dakika okuma süresi kişi tarafından kere görüntülendi.
Paylaş

“Kulliyetu Nevâ” ne demek?

2010 yılında Şam-ı Şerif’ten döndüğümüz zaman açacağımız dil ve İslâmî ilimler kursuna gayemizi ifade edecek bir isim aramaya koyulmuştuk ekip olarak. Sonra bu tamlamada karar kıldı gönlümüz.

“Kulliyetu كلية” ; öğrencilerin farklı uzmanlıklarda kendilerini ilerletmek maksadıyla devam ettikleri ilmî müessese/kuruluş anlamındadır Arapça’da, güncel olarak da şu anda “fakülte” anlamında kullanılmaktadır.

“Nevâ نوى” ise, bize En’am Sûresi 95.ayetten ilhamladır. Nevâ, isim olarak “çekirdekler” demektir. Fiil olarak manalarından biri de “niyet etmek”.

İşte biz bu yola kardeşlerimizin gönül topraklarına her birinin mizacına uygun tohumlar/”çekirdek”ler atalım da münasip zaman ve zeminde onları yarıp/yeşertecek olan Allah’tır düşüncesi ve “niyet”i ile girdik. Faaliyetlerimizin örgün eğitim kurumlarında ilim alma imkanı olan ya da olmayan kız kardeşlerimiz için bir eksiği kapatmasını arzu ettik.

Rabbimizden dileğimiz ana gayemizden sapmadan hâlisane bir şekilde bu ilim yolculuğuna devam edebilmek.

📍 Kulliyetu Nevâ’mızın (كن) adına uygun olabilecek bir logoyu da hayalimizde canlandırdığımız şekilde tasarlayan özverili, hizmet ehli, Filistinli kardeşimiz @mdfaoor‘a da huzurunuzda teşekkür etmeyi bir borç biliriz. 🌿

Kulliyetu Neva
Kulliyetu Neva
Takip et: