neva çeviri ,

SAKIN HİÇ BİR İYİLİĞİ KÜÇÜK GÖRME / Enes el-Şeyh

Kulliyetu Neva Kulliyetu Neva Oct 21, 2023 · 3 dakika okuma süresi kişi tarafından kere görüntülendi.
SAKIN HİÇ BİR İYİLİĞİ KÜÇÜK GÖRME / Enes el-Şeyh
Paylaş

“SAKIN HİÇ BİR İYİLİĞİ KÜÇÜK GÖRME”

Bazıları Gazze’deki Müslüman kardeşleri için yaptığı şeyleri küçümseyebilir. Çünkü bazılarının dua yanında şefkat ve kardeşlerinin acılarını hissetmekten başka bir şey ellerinden gelmez.

Bazılarının sadece gösterilere katılmak gelir elinden. Diğer bazılarının yazmak, ders vermek ve medyada kardeşlerini savunmaktan başka yapabileceği bir şey yoktur. Bazılarının, Müslümanların çocukları için her türlü faydalı eğitim faaliyetine gücü yeter. Bazılarının mesullerden tanıdıkları kişilere baskı yapmak elinden gelir. Diğer bazılarının ise Gazze’nin yeniden inşası için hayır işlerine gücü yeter. Bazıları da şu, bu veya diğer başka şeyler ortaya koyabilir.

Bakın ve düşünün. Tüm ümmet tarafından ortaya koyulanların “toplamda” ne kadar olduğuna…

Vallahi bunlar Allah katında çok büyüktür.

Her ne kadar müminlerin kalbine tam olarak şifa olmasa da… Her ne kadar derin, uzun vadeli, köklü çözümler konusunda çok fazla eksiklerimiz varsa da…

Yaptıklarınızı küçük görmeyin. Kıyamet gününde ameller sadece sahadaki tesirine göre değil, yapanın samimiyetine, kapasitesine, gücüne göre de tartılacaktır.

Peygamberimizin şu sözünü hatırlayın:

Bir gün Rasûlullah (sav): “Bir dirhem, yüz bin dirhemi geçmiştir.” buyurmuşlardı. Ashâb-ı kirâm: “Bu nasıl olur, ey Allâh’ın Rasûlü?” diye sorduklarında, Efendimiz şu cevâbı verdi: “Bir adamın iki dirhemi vardı. Bunlardan en iyisini tasadduk etti. (Yâni malının yarısını tasadduk etmiş oldu.) diğeri (ise hayli zengin biriydi) o da malının yanına varıp, malından yüz bin dirhem çıkardı ve onu tasadduk etti.” (Nesâî, Zekât, 49.)

Belki acılarına ortak olma, dua, infak, başka bir şeye sahip olmadığı zaman samimi bir söz, Allah katında pek çok şeyin önüne geçer.

Dikkat edin, yaptığınız iyiliğin faydasından, etkisinden şüphe ettirme düşmanından sakının. Çünkü bu, şeytanın sizi yapabildiğiniz şeyi yapmaktan alıkoyan fısıltılarından biridir, böylece cesaretiniz kırılır ve sizi hayal kırıklığı, etkisizlik ve yararsızlık hissi sebebiyle daha büyük olandan vazgeçmeye kışkırtır.

Allah’ım, bu büyük, şefkatli, birbirine acıyan İslam ümmetine verdiğin nimet için sana hamdolsun.

Böylece bir asırdan fazla bir süredir, İslam milletini parçalamak, çeşitli ülkelere bölmek için trilyonlarca, milyarlarca dolar harcayan ümmetimizin tüm düşmanları öfkelensinler. İşte Gazze’de yaşananlar bugün onlara “öfkenizle kahrolun” diyor ki bu Allah’ın şu sözlerinin tasdikidir:

“Küfredenler, şüphe yok ki, mallarını Allah yolundan alıkoymak için harcarlar. Daha da harcasınlar onları! Nihayet bu, onlara bir yürek acısı olacaktır. Sonra da mağlub olacaklardır. Küfürlerinde ısrar edenler toplanıp cehenneme sürüleceklerdir.” (Enfal, 36)

| Enes el-Şeyh Ekireyyem

Çeviri: Kulliyetu Neva

البعض قد يحتقر ما قدّمه لإخوانه المسلمين في غزة ..

فالبعض لم يملك إلا التعاطف والرحمة مع الدعاء ..

والبعض لم يملك إلا الخروج في المظاهرات ..

والبعض لم يملك إلا الكتابة والمحاضرات والدفاع الإعلامي عن إخوانه ..

والبعض لم يملك إلا التعليم النافع بكافة أشكاله لأبناء المسلمين ..

والبعض لم يملك إلا أن يضغط على من يعرف من المسؤولين ..

والبعض لم يملك إلا الصدقة في إعادة إعمار غزة ..

والبعض والبعض والبعض …

انظروا وتأملوا ما أعظم مجموع ما قُدِّم من مجموع الأمة ..

فهو والله عظيم عند الله..

وإن كان لم يشفِ صدور قوم مؤمنين .. وإن كان هناك كثير مما ينقصنا للحلول الجذريّة العميقة الطويلة الأمد …

ولكن لا تحقروا ما تقدمون فالأعمال عند الله يوم القيامة توزن بحسب إخلاص فاعلها وقدرته ووسعه لا تأثيرها في الواقع فقط وتذكروا قول النبي -صلى الله عليه وسلم- :

(سبقَ دِرهمٌ مائة ألف درهم قالوا وَكَيفَ ؟ قالَ : كانَ لرجلٍ درهمانِ تصدَّقَ بأحدِهِما وانطلقَ رجلٌ إلى عُرضِ مالِهِ ، فأخذَ منهُ مائةَ ألفِ درهمٍ فتصدَّقَ بِها) النسائي بإسناد حسن.

فربّ شعور وتعاطف ودعاء وصدقة وكلمة مخلصة لا تملك غيرها سبقت الكثير والكثير عند الله ..

احذروا عدو التشكيك في جدوى ما تقومون به من الخير فهو من وساوس الشيطان ليصدكم عما تستطيعون من العمل فتحبطوا فيستجركم لترك ما هو أعظم بسبب الإحباط والشعور بالضياع واللا جدوى ..

اللهم لك الحمد على نعمة هذه الأمة الإسلاميّة العظيمة المتعاطفة المتراحمة ..

ألا فليشعر بالغيظ كل أعداء أمتنا الذين أنفقوا التريليونات والمليارات منذ أكثر من قرن لتفريق الأمة الإسلامية وجعلها أقطار متفرّقة ولكن ما يحصل في غزة الآن يقول لهم موتوا بغيظكم وهو مصداق قول الله :

(إن الذين كفروا ينفقون أموالهم ليصدوا عن سبيل الله فسينفقونها ثم تكون عليهم حسرة ثم يغلبون والذين كفروا إلى جهنّم يحشرون) الأنفال 36

أنس شيخ اكريّم

Kulliyetu Neva
Kulliyetu Neva
Takip et: