muallime , ramazan ,

Ramazan'da Kur'an'la Alakamızı Artırmak İçin Ne Yapabiliriz? (3)

Kulliyetu Neva Kulliyetu Neva Mar 22, 2022 · 1 dakika okuma süresi kişi tarafından kere görüntülendi.
Ramazan'da Kur'an'la Alakamızı Artırmak İçin Ne Yapabiliriz? (3)
Paylaş

Ramazan’da Kur’an’la Alakamızı Artırmak İçin Ne Yapabiliriz? (3)

Ramazan’da ilk bölümde ifade ettiğimiz hatim devam ederken, diğer yapılabilecek Kur’an’a dair bireysel bir üst çalışma ise şu olabilir: Her Ramazan’da bir ya da birkaç sure üzerinde özel olarak çalışmak. Faraza Nebe, Mülk, Yâsin, Kehf, Rahman gibi çok okunan surelerden biri seçilebilir. Ya da yaratılış gayesini kıssalar üzerinden kavramaya yardımcı olan Yûsuf, Enbiya, Tâha, Kasas gibi oldukça akıcı surelerden biri seçilebilir. Veya 30.cüzdeki kısa surelerden bazıları seçilerek, karşılaştırmalı tefsir okuması yapılabilir, internetten bu sureler ile ilgili tefsir videoları dinlenebilir. Bu şekilde tedebbür odaklı okumanın faydası çoktur. Herkesin evinde olmasa dahi internetten pek çok tefsire ulaşma imkanı artık var. Vakte göre birkaç tefsirden, ya da daha çok yoğunlaşma imkanı varsa yedi-sekiz tefsirden, seçilen surenin farklı tefsirlerde işaret edilen yönleri not alınarak tabir-i caizse o sureye dair zihni, kalbi ve ameli bir aydınlanma ile Ramazan’ı bitirmek hedeflenebilir.

Bu çalışmaya Ramazan’da başlanırsa bereketi muhakkak seneye de yayılacaktır, zira Kur’an üzerinde yapılabilecek en tatlı ve derinlikli çalışma şekillerinden birisi de bu şekilde sure merkezli çalışmaktır Allah-u alem. Bu şekilde çalışırken insan Abdullah b. Ömer’in Bakara Suresini dört yılda öğrendiğine dair sahih olarak gelen rivayeti çok daha iyi anlıyor.

Her Ramazan ayını kendi projemizin bir devamı olarak görerek, her ulaştığımız yıl birkaç yeni sureyle bu şekilde derinlemesine tanışabiliriz. Ramazan’da her gün çalışmak üzere evden çıkanlar ulaşım araçlarında, ev hanımları mutfakta meşgul iken belirledikleri bir kısa ya da uzun sure listesini videolardan bitirebilirler. Bu da uzun vadede bereketi hissedilecek amellerdendir.

Tefsir okumalarına yeni başlayacaklar için Sâdi’nin Özlü Kur’an Tefsiri’ni ya da Ali Küçük hocanın Besâiru’l Kur’an’ını veya tefsir videolarını önerebiliriz. Yine M.Beşir Eryarsoy hocanın tefsir derslerinden de daha detaylı eğilmek isteyenler istifade edebilir inşaAllah.

| Kulliyetu Neva

Kulliyetu Neva
Kulliyetu Neva
Takip et: