neva kitap tahlili , ramazan ,

Neva 3.kitap Tahlili (Hadislerle Ramazan Dersleri)

Kulliyetu Neva Kulliyetu Neva Apr 19, 2020 · 1 dakika okuma süresi kişi tarafından kere görüntülendi.
Neva 3.kitap Tahlili (Hadislerle Ramazan Dersleri)
Paylaş

Nevâ Kitap Tahlili için seçtiğimiz 3.kitap: “Hadislerle Ramazan Dersleri.” 🌙

Ramazan ile ilgili yayınlanmış telif, tercüme pek çok güzel kitap var, hepsinden de dönemsel olarak istifade etmek gerek. Bu kitap ise mübarek Ramazan ayına girmeden bilgilerini tazelemek isteyenler için ideal.

Beka Yayınlarından çıkan kitabın yazarı Suudlu davetçi ve hatip İbrahim b.Muhammed el-Hukeyl. Çevirisi Cemil Özcan’a ait. 221 sayfalık kitap, 60 faydalı ve öz dersten oluşuyor, kitabın iç ve dış tasarımı da oldukça güzel.

🔹Ramazan ayına dair hem ahkâma, hem fazilete dair açılan bölümlerde evvela konu ile ilgili ayet, sonra da sahih ve hasen hadislerden bir seçki mevcut. Zayıf hadislere kitapta yer verilmiyor. Kitabın en güzel kısımlarından birisi hadislerin Arapça metninin de harekeli olarak verilmesi; bu Arapça ile meşgul olanlara yönelik güzel bir fayda. Diğer güzel yönü de hadislerden çıkarılan hükümler ve faydalar kısmı.

🔹Ramazan’ın ve orucun fazileti, oruca niyet, orucun adapları, hilal meselesi, sahur, imsak, iftar, teravih, itikaf, Kadir gecesi, oruçlunun yapıp yapamayacağı ameller gibi pek çok oruca müteallik konu öz ve anlaşılır bir şekilde okuyucuya hadis merkezli sunuluyor. Fıkhi meselelerde de yazar tercihini belirtiyor, dipnotlarda da diğer mezheplerin görüşüne kısaca işaret ediliyor.

🌾 Hâsılı kelam, kitap hem her Müslüman için faideli bilgiler içeriyor, hem de Arapçaseverlere konuya ilişkin kelimeleri öğrenme ve hadis diline vukufiyet anlamında dil yönünden de fayda sağlıyor.

| 26 Şaban 1441

Kulliyetu Neva

Kulliyetu Neva
Kulliyetu Neva
Takip et: