kadın ve aile serisi , dr.i̇yad kunaybi , hanım şahsiyetler ,

Hz.Âişe Annemizle Peygamberimizin Evliliğinin Günümüze Taşınması

Kulliyetu Neva Kulliyetu Neva Mar 01, 2022 · 1 dakika okuma süresi kişi tarafından kere görüntülendi.
Hz.Âişe Annemizle Peygamberimizin Evliliğinin Günümüze Taşınması
Paylaş

KADIN SERİSİ 3.BÖLÜM ÜZERİNE DEĞERLENDİRMEMİZ

İslam’ın hâkimiyeti için her yönden erkek-kadın olarak çaba göstermemiz, bu hakimiyetin alamet-i farikası olan aile kurumunu/eşler ilişkisini ikinci plana itmemize sebebiyet vermemeli. Ne yazık ki günümüzde erkeklerin ‘islami’ gerekçelerle de olsa arkadaşlar, toplantılar, kariyer, kitaplara gömülme, işkolikliği; kadınların, dünyevi beklentiler, gösteriş merakı, alışveriş, maddi özgürlük ve davet çalışmaları adına evlerini ihmali, eşler arasındaki muhabbete yatırım yapmalarına, birbirlerine ve eve vakit ayırmalarına engel olabiliyor ve bu durum aile kurumuna, dolayısıyla topluma yıkım olarak yansıyor.

Âişe annemizle Peygamberimizin ilişkisinin nostaljik, kültürel bir hatıra olmaktan öte günümüz çiftlerinin sorunlarıyla ilişkisini kurabilmesi adına bu bölüm çok önemli.

O kadar meşguliyetine, İslam devletinin iç ve dış meselelerinden birinci derecede sorumluluğuna rağmen eşine vakit ayırmayı bir zaman kaybı, farazi iş olarak saymayan, yöneldiğinde tüm zihni ve bedeniyle ona yönelen, sevgisini dile getirmeyi erkekliğine zeval olarak görmeyen, hataları nazikçe düzelten, her fırsatı değerlendirerek hanımının yanında dinlenen bir koca. Buna mukabil ortak davanın bilincine varmış, gereksiz beklenti ve kaprislerle yormayan, dünyevi her şeyi bir yana bırakarak, eşinin yanında kalmayı tüm zorluklarıyla tercih eden bir hanım.

Âişe annemiz bir kocanın eşinde görmek isteyeceği sevecenlik, tatlılık, enerji, tazelenme, vefa, sadakat, hatayı kabul, şefkat, ilgi, özen, heyecan, akıl ve yetenek, eşiyle ortak hedef ve çalışmalar gibi hasletleri taşırken, Peygamberimiz de kadınların duymaktan bıkmayacağı sevgi ifadelerini kullanma, birlikte vakit geçirme, gönül alma, özel vakitlerde daha çok itina gösterme, eşini mutlu edecek oyun ve aktiviteleri değerlendirme gibi hususlarda erkeklere en güzel örnekliği gösteriyor.

Hz.Âişe müminlerin erkek-kadın annesi ise kendi anne babalarımızdan tevarüs ettiklerimizi, kültürel alışkanlıklarımızı gerekirse bir yana koyarak Müslümanlar için iftihar tablosu olan bu ikilinin muhabbet ve ilişkisini bu bozulmuş, modern çağda gündemde tutmalı, en iyi şekilde temsil etmeye odaklanmalıyız.

Bu bölüm bize yol gösterecek.

| Kulliyetu Neva

Bölümün Tamamını İzlemek İçin:

 
 
Kulliyetu Neva
Kulliyetu Neva
Takip et: