dr.i̇yad kunaybi , kadın ve aile serisi ,

Evliliklerin Birçoğu Neden Başarısız Oluyor?

Kulliyetu Neva Kulliyetu Neva Mar 05, 2022 · 1 dakika okuma süresi kişi tarafından kere görüntülendi.
Evliliklerin Birçoğu Neden Başarısız Oluyor?
Paylaş

Kadın Serisi 15.bölümde (11 dk) evlilik yoluyla “kendini gerçekleştirmek” isteyen genç kız ve erkeklere sesleneceğiz.

Henüz kendisiyle ve Rabbiyle ilişkilerini düzene koyma yolunda temel bir başarı elde edememiş olanlar için evlilik; bir kaçış, önceliklerin ihlâli ve yanlış bir yöntemle benlik arayışına dönüşüyor.

Delikanlılarımız ve genç kızlarımızın, evlilikten önce nefis terbiyesine ihtiyaçları var. Nefis terbiyesini ihmal edip Hollywood romantizminin etkisiyle gençler, evliliği duygusal yönden şarj olmak için “meşru bir rahatlama” aracı olarak görerek bu evlilikle mutluluk elde edeceklerini düşünüyorlar. Neticede ise evlilikten umduklarını bulamadıkları gibi kendilerini hazırlamadıkları sorumluluklarla karşılaşıyorlar. Böylece evlilik onlar için bir başarısızlık ve yük haline geliyor.

Başta kendisinden kaçıp evliliğe sığınan genç, sonrasında da kendisi ve evliliğinden, eğitimini veya mesleğini tamamlamaya yahut sosyal medyaya veya belli belirsiz ilişkilere kaçıyor.

Pek çok kişi evliliğe sorunlarının çözümü olacak bir mucize gözüyle bakıyor. Hatta oğullarının evlilikten sonra düzeleceğine inanan ana-babalardan çoğu kez duyduğumuz “Evlenince aklını başına alır.” sözü artık toplumsal bir kültür haline geldi.

Peki, yuvalar yanlış temeller üzerine kurulmasın diye gençlere evlilik öncesinde neler önerebiliriz?

İşte bu bölümde bu sorunun cevabını vereceğiz.

Dr. İyad Kunaybi

***

Bölümün Tamamını İzlemek İçin Tıklayın:

 
 
Kulliyetu Neva
Kulliyetu Neva
Takip et: