muallime ,

Günlerden Rıhletu'l-İman

Kulliyetu Neva Kulliyetu Neva Mar 22, 2023 · 1 dakika okuma süresi kişi tarafından kere görüntülendi.
Günlerden Rıhletu'l-İman
Paylaş

“Elbisenin eskidiği gibi içinizdeki iman da eskir; Allah’tan kalplerinizdeki imanı yenilemesini isteyin.”

Peygamberimiz aleyhisselam’ın bu hadisini kendimize kalkış noktası belirleyerek 15 Kasım 2022’de başladığımız Rıhletu’l-İman dersimizde inşaAllah 16 haftayı geride bırakacağız.

“İman, ulaşılmak istenen şeylerin en yücesi, kişiye bahşedilen nimetlerin en şereflisi ve gayelerin en üstünüdür. Bizler iman için yaratıldık ve bu gayeyi gerçekleştirmek için dünyaya gönderildik. Ancak imanla dünya ve ahiret saadetine erişebiliriz. Çünkü cennete giriş iman iledir, ateşten kurtuluş iman iledir.” diyerek mukaddimesini yaptığımız dersimizde evvela “İman Zayıflığının Tezahürleri ve Sebepleri” konularını işlemiş ve yakın zamanda “İman Zayıflığının Tedavisi” başlığına geçmiştik.

“İman Zayıflığının Tedavisi” mevzusunda âlimlerimizin ilk önerisi faydalı ilim öğrenmek oluyor.Çünkü kişinin imanını en çok artıran ve kalpte yerleşip kuvvetlenmesine vesile olan hususlardan biri ilim talebidir. İslâmî ilimlere giriş kapısı ise Kur’an’ı hakkıyla okumak ve üzerinde tedebbür etmektir. Ayetlere göre mü’minler, Allah’ın ayetlerini işittikleri zaman imanları artan, yürekleri titreyen, ağlayarak secdeye kapanan, buyruklara kör ve sağır kesilmeyerek “işittik ve itaat ettik” diyen kimselerdir.

Kur’an’la yakınlığımızın zirveye ulaştığı mübarek Ramazan ayına girmek üzereyken duamız, Kur’an’ı hayatlarımıza tazelik katacak bir tedebbürle okumak, ona fikir, edebiyat, siyaset, ekonomi, kültür ve bilim içerikli tüm kitaplara verdiğimiz emekten ve uzmanlık alanlarımıza sarfettiğimiz gayretten daha ziyade eğilerek esrarına, güzelliklerine vakıf olup amel sahasına taşımaktır. Çünkü bireysel ve toplumsal yönden iyileşip şifa bulmamız, Kur’an’la ilişkimizin düzelmesiyle, yüzüne okuyuşumuzun yürekten okuyuşa dönüşmesiyle ve düzenli hâle gelmesiyle mümkün olacaktır: 

“Biz, mü’minler için şifâ ve rahmet olacak; zâlimlerinse yalnızca ziyanlarını artıracak Kur’an ayetlerini peyderpey indirmekteyiz.” (İsra, 82)

İmanlarımızı Kur’an’la yenilemek ve artırmak temennisiyle…

Kulliyetu Neva
Kulliyetu Neva
Takip et: