neva çeviri , ahmed es-seyyid ,

Evlerde Kur'an ve Hadis Meclisleri (Çeviri)

Kulliyetu Neva Kulliyetu Neva Dec 14, 2022 · 1 dakika okuma süresi kişi tarafından kere görüntülendi.
Evlerde Kur'an ve Hadis Meclisleri (Çeviri)
Paylaş

YENİ ÇEVİRİ:

🌾 Evlerde Kur’an ve Hadis Meclisleri

Evlerimizde Allah’ın Kitabı etrafında toplanacağımız, kendisiyle doğruyu arayacağımız, rehberliğine kulak vereceğimiz, Allah’ın bizden istediklerini öğrenip gafletten uzaklaşacağımız, arzular ve şeytanlarla savaşacağımız, bereketin inmesini talep ederek rahmet kapılarını çalacağımız daimi Kur’an meclislerine ihtiyacımız var.

Kolay ve bereketi fazla olan bu işi uygulamaya geçirelim.

Oturum için önerilen yöntem:

• Ev halkı günlük yada haftalık olmak üzere herhangi bir saatte toplanır. İçlerinden biri -bir sayfadan üç sayfaya kadar- tertil ile tane tane, düşünerek Kur’an’ı okur. Ardından katılımcılar, bu ayetlerden ilim ve amel cihetiyle ne gibi faydalar çıkardıklarını paylaşırlar ve bu hususlarla amel etmeyi birbirlerine tavsiye ederler. Son olarak da tilavet ettikleri sayfaları Sa’dî Tefsiri’nden okuyarak bitirirler. İlk olarak mufassal surelerle (Kaf Suresi’nden Nas Suresi’ne kadar) başlanması önerilir.

Yine aynı şekilde evlerimizde Peygamberimiz Muhammed aleyhisselam’ın hayatını ve sünnetini okuduğumuz, onun rehberliği ve bize bıraktığı miras etrafında toplandığımız daimi meclislere de ihtiyacımız var.

Önerilen yöntem:

• Daha önce Kur’an meclisleri için önerildiği gibi bir yöntem izlenir ancak bu defa önce Ahvâli’l-Mustafa, sonra el-Minhac min Mirasi’n-Nübüvve, daha sonra da Riyazu’s-Sâlihin kitaplarını okuyup ders yapmak üzere toplanılır. Her mecliste de çoğunluğa uygun olan miktarda, faydalar çıkararak okunur.

| Ahmed es-Seyyid

| Bu yazı Neva 6.kur talibelerinden Filiz Çekin tarafından çevrilmiştir.

#ahmedseyyid#talibeceviri

#احمدالسيد#ترجمة_تركية

Metnin Arapçası:

نحتاج إلى مجالس قرآنية دائمة في بيوتنا، نتحلق فيها حول كتاب الله، فنستهدي به، ونصغي لإرشاداته، ونتعلم مراد الله منا فنطرد بذلك الغفلة، ونحارب الأهواء والشياطين، ونستنزل البركة، ونطرق أبواب الرحمة ‏لنجرب فالأمر سهل، وبركته واسعة

طريقة مقترحة للجلسة:

‏يجتمع أهل البيت في ساعة يومية أو أسبوعية، فيقرأ أحدهم ويرتل (صفحة إلى ثلاث صفحات) ثم يشارك الحاضرون بما استفادوه من هذه الآيات (علماً وعملا) ثم يتواصون على العمل بما فيها، ثم يختمون بقراءة تفسير (السعدي) للصفحات التي تلوها. والمقترح البدء بالمفصل (من سورة ق إلى سورة الناس)

ونحتاج كذلك إلى مجالس دائمة في بيوتنا للسنة النبوية والسيرة المحمدية. نتحلق فيها حول هدْي النبي ﷺ وميراثه.

والطريقة: كما سبق في المجالس القرآنية، ولكن حول كتاب (أحوال المصطفى) ثم كتاب (المنهاج من ميراث النبوة) ثم كتاب (رياض الصالحين) ويقرأ في كل مجلس قدر مناسب للجميع، مع الفوائد.

أحمد يوسف السيد

Kulliyetu Neva
Kulliyetu Neva
Takip et: