muallime ,

Kpss'yi kazanalım da!

Kulliyetu Neva Kulliyetu Neva Jan 01, 2022 · 1 dakika okuma süresi kişi tarafından kere görüntülendi.
Kpss'yi kazanalım da!
Paylaş

Kpss’ye hazırlanan genç bir kardeşimizle hasbihal ederken “Arkadaşlar arasında ‘Kpss’yi kazanalım da her neresi olursa olsun gideriz’ sözü meşhurdur hocam.” dedi.

Oldukça düşündürücü bir söz. Müslüman bir hanımın bu kadar ucu açık bir sözü söyleme ve her neresi olursa olsun gitme gibi bir genişliği olabilir mi, olmalı mıdır? Bu tür bir sözün dua hükmüne geçerse kişiye pek çok musibeti de beraberinde getirebileceği acaba düşünülmekte midir?

Genç kızlar için üniversite sonrası başlayan arayışlar, içine düşülen boşluk duygusu, diplomalarını işletmeleri yönünde ailelerinin baskısı, evlilik talebiyle gelen adayların da “memur maaşlı olsun” kriterleri onları öyle daraltıyor ki, bu uğurda memleketin en ücra köşesine dahi gitmekten çekinmeyeceklerini söyleyebiliyorlar.

Biz ne zaman dini kaygılarımızı bu denli yitirdik? Bir Müslümanın erkek olsun, kadın olsun duası “Rabbinin onu, dinini koruyabileceği bir yerde yerleştirmesi, rızıklandırması” olmalıdır. Bu; iş, evlilik, ilim gibi herhangi bir sebeple yer değişikliği gerektiren tüm durumlarda şiarımız olmalı. Allah, dünyayı isteyene dünyayı, ahireti isteyene ise hem dünyayı hem ahireti vereceğini vaad buyuruyor. Önceliklerimiz sıralamasında, dualarımızda dinin yeri nedir? Korumamız gereken 5 esas din, can, akıl, nesil ve mal iken seçimlerimizin ucunu bu kadar açık tutmak, sırf kadrolu memur olabilmek için daha gitmediğimiz görmediğimiz yerlerde bir işe talip olmak doğru mu?

Hayatımızda bereketi nasıl kaybediyoruz, işlerimiz neden rast gitmiyor sorusunun cevabı belki de hatalı başlangıçlarımız,dualarımızdır. Her attığımız adım nasıl bir hayat istediğimizin işaretlerini taşırken, hayatımıza yeni girecek insanlar ve sonraki yaşantımız da bu ilk adımla doğrudan alakalıdır. Nuh (as) gibi gemimize binerken, “Onun hareket etmesi de, durması da Allah’ın adıyladır.” demeli ve bir hayra niyetlenirken besmelesiz başlangıçlardan, Allah’ın razı olup olmadığını kaygı etmediğimiz bir hayata adım atmaktan sakınmalıyız.

Gireceğimiz yolda Allah’ın yardımını istemek gibi bir beklentimiz varsa, evvela tercihlerimizin sıralamasını gözden geçirmemizde, bu hayatı kim için yaşadığımızı bir daha düşünmemizde yarar var.

#nevamuallime

Kulliyetu Neva
Kulliyetu Neva
Takip et: