neva çeviri , hüseyin abdurrazık ,

Allah Böyle Eşlerden Razı Olsun (Çeviri)

Kulliyetu Neva Kulliyetu Neva Jan 23, 2022 · 1 dakika okuma süresi kişi tarafından kere görüntülendi.
Allah Böyle Eşlerden Razı Olsun (Çeviri)
Paylaş

Allah Böyle Eşlerden Razı Olsun

Salih amellere vakit ayırabilmesi ve ailesinin terbiyesiyle ilgilenebilmesi için kocasına itina gösteren ve onun geçim yükünü hafifleten kadından Allah razı olsun. Hanımının evdeki yükünü azaltan, bunlardan bir kısmını üstlenen ve çocuklarının eğitiminde yardımcı olarak eşine Allah’ın kitabını okuyabileceği vakti oluşturan ve onun da salih amellerden nasiplenmesini sağlayan erkekten de Allah razı olsun.

Bu niyetle yaşayan, dinini hayatın merkezi hâline getiren ve dinine yardımcı olduğu ölçüde dünyadan da nasibini alan böyle bir ev, muhakkak ki salihlerin velisi olan Allah’ın koruyup kollamasına lâyık bir evdir. Gerçekten Allah bu evin ehline bereket verir ve ihsanıyla onları hoşnut eder. Onları rızayla, kanaatle, sekinetle, huzurla ve hidayetle rızıklandırır.

Allah Teâlâ şükrün karşılığını fazlasıyla verendir. Böyle bir ev gördü mü muhakkak onu kollar gözetir.

Nitekim Allah Teâlâ Zekeriyya aleyhisselamın evi hakkında şöyle buyurdu:

“Hani Zekeriya, Rabb’ine ‘Ey Rabb’im!’ diye seslenmişti, ‘Beni yapayalnız bırakma! Sen vârislerin en hayırlısısın!’ Bunun üzerine, onun duâsını kabul ettik; (çocuk doğuramayacak durumdaki) hanımını iyileştirdik ve ona Yahya’yı bahşettik. Gerçekten de onlar, iyilik yapmakta birbirleriyle yarışan, umarak, korkarak Bize yalvarıp yakaran ve saygıyla boyun eğen kimselerdi.” (Enbiya Suresi, 89-90)

| Hüseyin Abdurrazık

| Bu yazı, Neva talibelerinden Gözde Ünlü tarafından çevrilmiştir.🌿

#talibeceviri

رضي اللهُ عن امرأةٍ تُدبّر لزوجها وتُخفِّف عنه من أعباء المعيشة ليتفرّغ للعمل الصالح وإصلاح أسرته

ورضي الله عن رجلٍ يُخَفِّفُ عن زوجه من أعباء المنزل ويتحمل عنها جزءًا منه ويُشاركها في تربية ولده ليجعل لها وقتًا تقرأ فيه من كتاب الله وتأخذ نصيبها من العمل الصالح

وإنّ بيتًا يعيش أهلُه بهذه النيَّة ويجعلون صلاح دينِهم مركزَ الحياة ويأخذون من دُنياهم بقدْر ما يُعينُهم على دينهم لهو واللهِ بيتٌ حقيقٌ أن يتولّاه اللهُ الذي يتولّى الصالحين، ويُبارك لهم ويملأ أعيُنَهم بما يُتاحُ لهم، ويرزقهم رِضًا وقناعةً و سكينةً وأمنًا وهُدى واللهُ شكورٌ لا يرى بيتًا كهذا إلا ويتولّاه.

قال الله عن بيت زكريا عليهم السلام:

﴿وَزَكَرِيَّا إِذْ نَادَى رَبَّهُ رَبِّ لا تَذَرْنِي فَرْدًا وَأَنْتَ خَيْرُ الْوَارِثِينَ (٨٩) فَاسْتَجَبْنَا لَهُ وَوَهَبْنَا لَهُ يَحْيَى وَأَصْلَحْنَا لَهُ زَوْجَهُ إِنَّهُمْ كَانُوا يُسَارِعُونَ فِي الْخَيْرَاتِ وَيَدْعُونَنَا رَغَبًا وَرَهَبًا وَكَانُوا لَنَا خَاشِعِينَ ﴾

حسين عبد الرازق

Kulliyetu Neva
Kulliyetu Neva
Takip et: